Demo Day

8/9 09:00-15.30 • Digitalt/Malmö

 

The Demoday will be in Swedish.

The 2020 Demo Day will be held both digitally and physically on September 8th.
To spark your curiosity and interest, have a look at their short introductions and video pitches below (in Swedish).

Program 8 september
09.00 – Introduktion: bakgrund av Impact startUp Sverige
09.30 – Pitch-sessioner Live
11.45 – 12.30 Lunchpaus
12.30 – 15.00 Pitch-sessioner: Live
15.30 – Prisutdelning och avslut

9.30- 15.00 – Parallella matchmaking-sessioner.
Är du intresserad av att prata mer med någon av våra impact-bolag? Du kan anmäla detta i registreringen eller träffa de på plats/digitalt under Demo Day.
Alla bolag kommer att finnas tillgängliga i digitala rum för möten eller om ni missat deras pitch under dagen.

Register for demo day here!


PlasticFri

PlasticFri™ är ett greentech bolag som har utvecklat en banbrytande teknologi som omvandlar jordbruksavfall och icke-ätliga växter till växtbaserade och miljövänliga alternativ för dagens plast. 

Pitch som PDF: PlasticFri

Kontaktuppgifter:
Max Mohammadi
E-post: info@plasticfri.com
Hemsida: www.plasticfri.com


Progress Me 

Progress Me utvecklar digitala hjälpmedel som stärker ungdomars självkänsla – bättre självkänsla och bättre självförtroende för unga med en ätstörning.

Pitch som PDF: Progress me

Kontaktuppgifter:
Petronella Gustaffsson
E-post: petronella@progressme.se
Hemsida: www.progressme.se


SCRIIN

SCRIIN balanserar skärmtid och fysiskt aktivitet – med hjälp av en app. Målet är att hjälpa hela familjen till en sund livsstil.

Pitch som PDF: SCRIIN

Kontaktuppgifter:
Malin Sjöstrand
E-post: malin@scriin.se
Hemsida: www.scriin.se


Oyama

Oyama arbetar för att förhindra depressionen hos unga – genom evidensbaserade självhjälpsprogram.

Pitch som PDF: Oyama

Kontaktuppgifter:
Niklas Zilliacus
E-post: niklas@getoyama.com
Hemsida: www.getoyama.com


First & Ten

First & Ten skapar spel baserade på “Augmented reality” (AR) – för att främja rörelse och välmående.

Kontaktuppgifter:
Leslie Alfredsson
E-post: leslie@firstandten.tech
Hemsida: www.firstandten.tech


Lupinta

Lupinta producerar tempeh, ett proteinrikt köttsubstitutet av lupin – för att bidra till minskad konsumtion av kött och import av utomeuropeisk soja.

Pitch som PDF: Lupinta

Kontaktuppgifter:
Eslam Salah
E-post: eslam@lupinta.se
Hemsida: www.lupinta.se


Blue BioPower

Blue Biopower AB frigör molekylkraft och producerar hållbar elektricitet hos lantbrukare genom egenutvecklade mikrokraftverk.

Pitch som PDF: Blue Biopower

Kontaktuppgifter:
Christer Evensen
E-post: christer.evensen@bluebiopower.se
Hemsida: www.bluebiopower.se


StayforChange

StayforChange är ett bolag med ett program för hemlösa barnfamiljer – som skapar hopp om förändring.

Pitch som PDF: Stay for Change

Kontaktuppgifter:
Göran Lundqvist
E-post: goran@sirefastigheter.se
Hemsida: www.stayforchange.se


House of Hemp

House of Hemp skapar negativ biobaserad isolering av hampa – en naturlig fuktbarriär för en hälsosam inomhusmiljö.

Kontaktuppgifter:
Peter Holmdahl
E-post: Peter.Holmdahl@HouseOfHemp.se
Hemsida: www.houseofhemp.se


Facil

Facil Clothing tillverkar och designar underkläder och basplagg i Gambia i Västafrika – för att sysselsätta och stärka kvinnor som en lösning för att få slut på fattigdom.

Pitch som PDF: Facil Clothing

Kontaktuppgifter:
Elizabeth Gomez
E-post: elizabeth@facilclothing.com
Hemsida: www.facilclothing.com


Sopköket

Sopköket driver catering och restaurang på räddade råvaror, skapar jobb och skänker måltider.

Pitch som PDF: Sopköket

Kontaktuppgifter:
Filip Lundin
E-post: filip@sopkoket.se
Hemsida: www.sopköket.se


Seeqest

Genom Seeqests app synliggörs innehaven i samtliga pensionsfonder på marknaden – för ökad transparens och hållbarhet.

Video och text kommer inom kort.

Kontaktuppgifter:
Catharina Lehto
E-post: catharina@seeqest.com
Hemsida: www.seeqest.com


NOHAK

NOHAK bidrar till hållbar utveckling genom att tillgodose marknaden med hampa – ett material med många fördelar.

Kontaktuppgifter:
Clara Norell
E-post: clara@nohak.se
Hemsida: www.nohak.se


Tebrito

Tebrito arbetar för ett hållbart livsmedelsystem – genom att få ut ett insektbaserad proteinpulver på marknaden.
Kontaktuppgifter:
Bertrand Giorgi
E-post: bertrand.giorgi@tebrito.se
Hemsida: www.tebrito.se